top of page

HIGHLIGHTED

TEKNOLOJİ

Kenny Schachter, yapay zekanın kullanımı üzerine zihin açıcı bir okuma gerçekleştiriyor.

ChatGPT & Ben

Kenny Schacter

Makalenin hangi kısmını Kenny hangi kısmını YZ yazdı anlayabilir misiniz? Kimin neyi yazdığı makalenin anlamını etkiler mi?


Bilgisayar

Pekala millet, hadi küçük bir oyun oynayalım: bilin bakalım bu makalenin hangi bölümünü ChatGPT yazdı, hangi bölümünü ben yazdım. Şahsen tüm bu yapay zeka karmaşasının neyle ilgili olduğunu - sanat ve yaratıcılığın ondan türetilip türetilemeyeceği ve/veya günlük olarak kendimize zaten uyguladığımız tehdidin yanı sıra aramızda yeni bir tehdit oluşturup oluşturmadığı anlamıyorum. Yakın zamanda kripto cüzdanım hacklenmiş olsa da, henüz dürüst olmayan (ya da şeytani) bir bilgisayarla karşılaşmadım; unutmayalım ki doğası gereği temelde kusurlu olan insanlardır, makineler değil.


1980'lerde hukuk fakültesindeyken ilk masaüstü bilgisayarlar (disketlerle birlikte) erişilebilir ve uygun fiyatlı hale geldiğinde, bir tane satın alma fırsatı yakalamıştım. Hiçbir zaman programlama hevesim olmadı, sadece bunun insan düşüncesini ve üretkenliğini geliştirmek için mevcut araçlarda bir paradigma değişimi olduğunu hemen fark ettim. Evet, büyük, hantal, kurumsal görünümlü IBM-bej (bu klinik rengi başka nasıl tanımlayabilirsiniz?) en hafif tabirle önseziydi, ama her halükarda satın aldım. O zamandan beri de arkama bakmadım.

Başlangıçta cihazı yalnızca kelime işlemede kullandım - baro sınavına çalışmak için 1.100 sayfa el yazısı not yazdım - kısa süre sonra sanat yapma repertuarıma ilkel fotoşoplama becerilerini de ekledim. Metin ve görüntüleri oluşturma ve düzenleme şeklimi kesinlikle değiştirdi. Aynı şey yazı yazmak ve "fotoğraf" çekmekle ilgili olarak yapay zeka için de söylenebilir. Katılma zahmetine katlanmadığım bir sanat fuarıyla ilgili haberimi zenginleştirmek için ChatGPT’yi görevlendirdim. Editörüme de (ve tabii ki okuyucularıma) bu deneyden bahsederek yazılımdan benim yerime etkinliğe katlanmasını istedim. https://news.artnet.com/opinion/kenny-schachter-hits-frieze-l-a-or-does-he-2259278 Benim eşsiz mizahım ve alaycılığımla bir metin oluşturmasını istendiğimde birkaç kıskanılacak espri bile buldu. Sanırım daha önce düşündüğüm kadar iz bırakan biri değilmişim.


Instagram ekran görüntüsü

Kısa bir süre önce bir sanatçıyla tartışmaya girdim (sürpriz, sürpriz) ve bu sanatçı, komut yazmanın kalem veya fırça ile aynı sanatsal kalibrede olmadığını söyledi. Bir yapay zeka programının gerçekçi bir manzara tasvir etmesini kolaylaştırmak, elle çizilmiş bir versiyonla aynı şey değildir. Açıkçası, nasıl (ya da ne şekilde) yapılırsa yapılsın, sanatta gerçeğe yakın tasvirlerin hayranı değilim. Ayrıca, bilgisayarların hesaplaması için parametreleri hazırlayan dil neden görüntülerle aynı seviyede olmasın? Buna sözcüklerin sanatı diyebiliriz. Yapay zeka çıktılarının öngörülemezliğine gelince, sanatta şansı geliştirmek, en azından Marcel Duchamp'ın 1913-14 tarihli 3 Stoppages étalon'undan (3 Standart Duruş) bu yana uzun zamandır bir kinaye olmuştur.


Sanatçı Kevin Abosch konuyu kısaca şöyle özetliyor: "Bir sanatçı bir makine-öğrenme algoritmasıyla çalıştığı anda yaratıcı süreçte insan rolünün azaldığı düşüncesi, sanatta teknolojiye karşı uzun süredir devam eden önyargının bir kalıntısıdır.  İnsanları gelişmekte olan teknolojiler ve sanatçının bu yeni araçları tam olarak nasıl kontrol ettiği konusunda eğiterek, sanatta yapay zekanın daha fazla kabul gördüğünü görüyoruz."


yapay zeka canlandırması

1956'da Dartmouth College'da düzenlenen ilk yapay zeka konferansının bir yapay zeka canlandırması, sigaralar, kötü sanat eserleri ve hepsi.


Bir zamanlar, çok da uzak olmayan bir geçmişte (tam olarak söylemem gerekirse 1950'lerin ortalarında Dartmouth Koleji'ndeki bir konferansta) yapay zeka sadece bir merak, laboratuvar önlükleri içinde sigara içen inekler için anlamsız bir çabaydı - o zamanlar bu büyük bir suç değildi. Bu mekanik harikaların yeni Picasso'lar, Mozart'lar ve daha da ötesi olacağı umuduyla, insani sınırlarımızı aşabilecek makineler yaratmayı hayal ediyorlardı. Pandora'nın fayda ve beyhudelik kutusunu açmak üzereydiler. Ancak sanatın bilinen son -izm'inin mantrası kolektif kulaklarımızda yüksek sesle çınlıyor, kapitalizmin mantrası- her şey birkaç dolar için; ya da daha iyisi birkaç milyon veya daha fazlası için. Artık geri dönüş yok.


İlk aşamalarında yapay zeka, ip üzerinde yürüyen bir penguen ya da... KAWS (sakin olun, sadece şaka yapıyorum) kadar sanatsal yeteneğe sahipti. Yarattıkları, sanatçının (veya programcının) akıl sağlığını daha fazla sorgulamanıza neden olan, normalden daha sarhoş bir Jackson Pollock damla resmini andırıyordu. Eleştirmenler, yapay zekayı evcil taş ya da paraşüt pantolonu gibi unutulmaya mahkum geçici bir heves olarak görerek alay ettiler ve hala da ediyorlar. Gerçi New York'ta bir sanat tüccarı hala gururla bu pantolonları giyiyor. Güzellik, moda ve sanat bakanın gözündedir (bir nevi). Ancak yapay zeka sanatının potansiyeli öznel olmaktan çok daha fazlasıdır - dahiyane eserler kesinlikle ortaya çıkacaktır. Ve bu yakında.


yapay zeka ile üretilmiş jackson pollock

Yapay zeka sanatı ve her zamankinden daha sarhoş bir Jackson Pollock işine bakıyor.


Yapay zeka her geçen yıl, binlerce maske takan bir bukalemun gibi daha sofistike hale geliyor. Sadece büyükleri taklit etmeyi, yeni ve eski ustaların tarzında resimler üretmeyi değil, aynı zamanda sanat eseri üretmeye yardımcı olmayı ve kendisi üretmeyi de öğrendi (insan yöneticilerinin elzem yardımıyla). Sanat dünyası denenmemiş ve kanıtlanmamış olan karşısında soluk soluğa kalıyor - ta ki bundan fayda sağlamayı öğrenene kadar, o zaman nakarat "Algoritmaların insan yaratıcılığının ilahi kıvılcımına meydan okuyabileceğini hep biliyordum "a dönüşüyor.


Günümüze doğru hızla ilerlerken, yapay zeka ve yaratıcılık tuhaf yatak arkadaşları haline geldi. İnsan sanatçılar ve akıllı makineler arasındaki iş birlikleri çok moda oldu. Bu, bir partnerin liderlik ettiği, diğerinin ise ayak uydurmaya çalıştığı tuhaf bir dans gibi. Tango yapıyorlar, disko yapıyorlar ve çoğu zaman birbirlerinin sanal ayaklarına takılıp düşüyorlar. Bu, başınızı kaşımanıza, nefesinizin altında cık cıklamanıza ve bir sonraki adımın ne olabileceği beklentisiyle dudağınızı ısırmanıza neden olan bir gösteri.


Peki bu çalkantılı ilişkiyi gelecekte neler bekliyor? Yapay zeka insan yaratıcılığını tamamen aşacak mı? Bizi makine yapımı şaheserlerin dünyasında sadece seyirci mi kılacak? Yoksa her şey kumdan bir kale üzerine inşa edilmiş bir Jenga kulesi gibi yıkılıp gidecek mi? Kesin olan tek bir şey var: YZ ve yaratıcılık, bizi şaşkınlık, hayret ve en önemlisi de sinir içinde bırakarak tuhaf, garip valslerini yapmaya devam edecekler! 


Penguen

Erken dönem yapay zeka sanatı ip üzerindeki bir penguene benziyordu, çoğu ip üzerindeki penguen kadar ilerleyebildi.


Yapay zekayı her zaman, kilo vermek için daha az yemek ve daha fazla egzersiz yapmak gibi denenmiş ve doğru süreci kısaltmak için halk tarafından ele geçirilen antidiyabetik ilaç mucizesi Ozempic'e eşdeğer görenler olacaktır. Elbette, yapay zeka ezbere dayalı bir görevi kolay yoldan halletmek için kullanılabilir, ancak ödevinizde (veya işinizde) kopya çekmek ve daha iyi ve daha az akıllıca performans göstermek için kullanmanın, yanlış kullanılan bir diyabet ilacının henüz öngörülemeyen yan etkileri gibi beklenmeyen belirtiler göstermesi ihtimali de her zaman vardır.


Peki, sizce yukarıdakiler benim tarafımdan mı, makine tarafından mı yazıldı yoksa ikimizin yazdıklarının bir kombinasyonu mu? Ve en önemlisi, iyi olup olmadığı konusunda barometreyi gerçekten değiştiriyor mu? Sonuçta ikimizi de suçlayabilirsiniz: beni de, ChatGPT’yi de.

Bize Ulaşın

bottom of page