top of page

HIGHLIGHTED

HABER

Üretimlerinde ağırlıklı olarak sanat ve teknolojinin bir aradalığına başvuran Kaan Tarhan'ın ilk kişisel sergisi "Vizör" açıldı.

Kaan Tanhan'dan "Vizör" Sergisi

...

Kaan Tanhan’ın “Vizör” başlıklı ilk kişisel sergisi 14 Haziran’a kadar Galeri / Miz’de izleyiciyle buluşuyor.


Dijital Sanat

​Kaan Tanhan, üretimlerinde ağırlıklı olarak sanat ve teknolojinin bir aradalığına başvuruyor ve aşina olduğumuz durum ve kavramları, teknolojinin sunduğu olasılıklar dahilinde yeniden ele alarak, yeni ihtimalleri arıyor. Bu bağlamda sanatçının çalışmaları, bu durum ve kavramlara nihai çözümler öneren sonuçlar olmanın dışına çıkarak, sürekli bir deney hâlini sürdürüyor. Adını, kameranın görüş alanını çerçeveleyen merceği tanımlamak için kullanılan optik araçtan alan “Vizör” sergisinde sergilenen eserler, sanatçının üretim pratiğinin temelinde yer alan bu deneysel yaklaşımın bir sonucu olarak Orwell’ın 1984 adlı romanında tasvir ettiği dünyanın, günümüz dünyasındaki teknolojik izdüşümünü izleyici ile buluşturuyor.


dijital sanat

Tanhan’ın gözetleme, takip ve vizör kavramları ekseninde kurguladığı bu eserler, alternatif bir dünyanın temsili olmakla kalmıyor, bunun aksine; sanatçının yarattığı algoritmalar vasıtasıyla vizör, izleyici ile etkileşime giriyor ve izleyicinin- bu durumda gözlenenin- varlığı ile döngüsünü tamamlıyor. Kavramsal çerçevesini Öykü Demirci’nin oluşturduğu sergide sunulan dünya, Orwell’ın çoğunluğun azınlığı izlediği ve azınlığın ise kontrol ettiği distopik dünyaya bir alternatif sunuyor. Sanat ve teknolojinin birleşimi vasıtasıyla denetim ve kontrolü azınlığın elinden alarak, topluma veriyor ve kendi denetimini kendi yapan bir toplumun ihtimallerini araştırıyor.

Bize Ulaşın

bottom of page