top of page

HIGHLIGHTED

DOSYA

8 - 13 Haziran tarihleri arasında DOCUMENTARIST kapsamında Metrohan’da gerçekleştirilen “Immerse in the World" sergisi üzerine.

Sanal Gerçeklik Sergisi: Immerse in the World

Furkan Öztekin

Türkiye’nin tek belgesel film festivali olan DOCUMENTARIST, her yeni edisyonunda dünyanın dört bir yanındaki festivallerden seçkiler sunmaya devam ediyor. İlk edisyonu 2008’da gerçekleşen ve 14 yıldır belgeselciler için buluşma noktası haline gelen DOCUMENTARIST, yeni ve ödüllü belgesellerin yanı sıra farklı seçkilere de yer veriyor.Festival dünyasının en seçkin isimlerini Türkiye izleyicisiyle buluşturmayı hedefleyen festivalin 17. edisyonunda son dönemlerin dikkat çeken teknolojisi sanal gerçekliğe dair bir seçki yer alıyordu. Mariana Cadenas, Emilia Sánchez Chiquetti ve Patricia Echeverria Liras’ın 2023 tarihli kısa filmlerinden oluşan Immerse in the World sergisinin kavramsal çerçevesine dair kısa bir paragrafla seçkiden kesitlere göz atmaya başlayalım:


“Sanal Gerçeklik bir konu ya da hikâye üzerinden izleyicilerle çok daha grift ve kişisel bir yoldan bağ kurabilir. Sanal yaklaşımlar geleneksel konuların farklı anlamlar yüklenmesini sağlarken dünyayı da yeni bir bakış açısı ile görmemizi teşvik eder. Bu sanal gerçeklik sergisinde, içinde yaşadığımız mekânları, onları nasıl sunduğumuzu ve korumaya çalıştığımızı inceleyen işler sunuluyor.”


Varız ve direniyoruz!

Draw for Change: Existimos, Resistimos (We exist, we resist)

(2023, Mariana Cadenas, 15’)


Çizimleriyle kadınları güçlendiren ve toplumunun tabularını ele alan Meksikalı genç karikatürist Maremoto’nun canlı dünyasına hoş geldiniz!


"Sanal Gerçeklik Sergisi: Immerse in the World" seçkisinde karşımıza çıkan ilk kısa film,

Mariana Cadenas’ın 2023 tarihli Draw for Change: Existimos, Resistimos (We exist, we resist) isimli filmi oluyor. 360° videodan oluşan deneysel filmde Meksikalı genç karikatürist Maremoto'nun hareketli dünyasına yolculuk ediyoruz. Draw for Change: Existimos, Resistimos (We exist, we resist), 360° video, animasyon ve etkileşimi bir araya getirerek izleyiciye cinsel taciz ve günümüz aktivizmi gibi evrensel temaları keşfeden yaratıcı ve ilgi çekici bir sanal gerçeklik sunuyor. Her gün en az 10 kadının öldürüldüğü ve on binlercesinin kaybolduğu bir ülke olan Meksika’da kadın olarak yaşamanın nasıl bir his olduğuna Canedas'ın perspektifiyle yakından tanıklık ediyoruz.


Mariana Cadenas, Draw for Change: Existimos, Resistimos (We exist, we resist), 2023


Mar mar maremoto ya da Mariana Lorenzo, Mexico City'de yaşayan feminist ve queer bir sanatçıdır. Toplumsal cinsiyet kalıplarını yıkmaya çalışan bakış açısıyla karikatürler ve illüstrasyonlar, nakışlar, fotoğraflar ve videolar üretir. Kadın ve ikili cinsiyet sistemi dışındaki sanatçıları desteklemeye adanmış feminist bir kolektif olan Feminasty'nin önemli bir parçasıdır. Ayrıca kadınlara adanmış dijital bir platform olan Malvestida ile işbirlikleri gerçekleştirmektedir.


Ormanlara Gizlenmiş Tarihler

Origen

(2023, Emilia Sánchez Chiquetti, 25’)


Emilia Sánchez Chiquetti’nin geçtiğimiz sene 80. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen, daha sonra da DOCUMENTARIST 17. İstanbul Belgesel Günleri’ni ziyaret eden kısa filmi “Origen” de mutlaka görülmesi gereken filmlerden.


“Origen”, Amazon yağmur ormanlarında geçen, şiirsel bir yaklaşımla insanlarla çevre arasındaki diyaloğu araştıran bir kısa filmdir. Doğayla insan ilişkisi hakkında anılar, masallar, düşünceler ve sorulardan oluşan bir duvar halısı ören "Origen", çeşitli sahnelere aracılık eder. Bu sıradışı yolculuk sırasında mitolojik bir boa bize Shipibo kökenlerine dair anılar, öğretiler ve hikâyeler aracılığıyla rehberlik etmeye başlar. Yolculuk ilerledikçe, bölgenin geçirdiği değişimler ve toprağın maruz kaldığı çevresel problemler ortaya çıkar. Mokán Rono'nun düşüncelerinden esinlenen yolculuk, kendi hayatlarımızı nasıl algıladığımız ve doğayla nasıl bir arada yaşadığımız üzerine odaklanır. Amazon'un Kalbine Yolculuk, anlatıcılarıyla birlikte yaratılan, farklı bölgeleri birleştiren ve yaşam formlarının çeşitliliği ile Toprak Ana arasındaki diyaloğu gösteren "Origen" VR serisinin ilk bölümüdür.Emilia Sánchez Chiquetti’nin Origen isimli kısa filmli, Arjantin Büyükelçiliği tarafından Kültürel İlgi Alanı olarak kabul edilmiş ve Unity for Humanity Çevre ve Sürdürülebilirlik Ödülü'ne layık görülmüştür. Unity Awards 2023, Fight Climate Change AWE XR 2023'te En İyi Sosyal Etki Ödülü'ne aday gösterilen film, Çek Cumhuriyeti Art VR Festivali'nde Art VR'da En İyi Hikaye Anlatımı ödülünü kazanmıştır.


Film hakkında Venice Immersive tarafından hazırlanmış videoya buradan ulaşabilirsiniz:Kırılgan Bir Ev

Remember this place: 31°20’46’’N 34°46’46’’E

(2023, Patricia Echeverria Liras, 25’)


Seçkide son olarak karşımıza çıkan film, Patricia Echeverria Liras’nın 20234 tarihli Remember this place: 31°20’46’’N 34°46’46’’E isimli kısa filmi oluyor. Tıpkı Emilia Sánchez Chiquetti’nin "Origen"i gibi, Remember This Place’de 80. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin Venice Immersive seçkisinde yer alıyor.


Remember this place: 31°20'46 "N 34°46'46 "E, kırılgan bir kavram olan yuvayı yakından inceliyor. Fiziksel dünyada sürekli tehdit altında olan, ancak toprak üzerindeki haklarını korumak için her gün mücadele veren yerel kadınların kararlılığı sayesinde hayatta kalmaya devam eden bir yuvaya götürüyor izleyiciyi. Kırılganlıklarla bezenmiş bu hikaye tek bir yerde geçmiyor. Tek bir kahramanı da yok. Evlerini, kültürlerini ve tarihlerini silinmekten korumak için her gün çabalayan aktivist, mimar, sanatçı ve şair Bedevi kadınların köyde geçen kolektif bir yolculuğuna tanıklık ediyoruz.Patricia Echeverria Liras, Remember this place: 31°20’46’’N 34°46’46’’E


Kişisel anıları kaydetmek, bölgedeki toplulukları ve evleri dijital ortama aktarmak ve böylece kolektif hayal gücünde hatırlanmalarını sağlamak amacıyla yıkım veya yerinden edilme tehdidi altındaki çeşitli Bedevi topluluklarını ziyaret eden yönetmen, Remember this place: 31°20'46 "N 34°46'46 "E isimli sanal deneyiminde mekân parçalarını ve kişisel anılarını bir araya getirerek, ev özleminin altını çizen sanal bir evren yaratıyor.


Immerse in the World sergisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Projesi Avrasya ile Documentarist tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bize Ulaşın

bottom of page