top of page

HIGHLIGHTED

HABER

Medya sanatı odaklı bağımsız yayın Piksel.Bülten, Onur Ayı vesilesiyle bu hafta queer sanatçıları ağırlıyor.

Piksel Bülten'de Bu Hafta: Medya Sanatında Queer Yaklaşımlar, Immerse In the World & Vizör

...

Göz açıp kapayıncaya kadar hızlı geçen bir Haziran ayından herkese merhaba!


Medya sanatı odaklı bağımsız yayın Piksel.Bülten, 1969’dan bugüne her yıl LGBTİ+ Onur Ayı olarak kutlanan Haziran’ı günümüz medya sanatındaki queer yaklaşımlarla uğurluyor. Normların dışında yaşamanın zenginliğini vurgulayan dosyamızda; Cyanne van den Houten, Harriet Davey ve Jacolby Satterwhite gibi üretimlerinde queer teoriden beslenen sanatçıların yanı sıra, daha önce Picks’te yer verdiğimiz Adriana Knouf ve Jake Elwes yer alıyor. “Medya Sanatında Queer Yaklaşımlar” isimli dosya, teknolojinin geleceğimizi her geçen dakika şekillendirdiği bir gerçeklikte: “Yapay zekayı queerlemek mümkün mü?” sorusunu yöneltiyor.


"Cyanne van den Houten'nin yerel bir ağ üzerinden iletişim kuran heykelleri,  birbirlerinin mesajlarına yanıt vererek beklenmedik şiirler ve dengesiz imgeler yaratıyorlar.  Bu sıradışı sohbetlerin içeriği; Utrecht'teki potansiyel queer tarihin gizemini keşfetmekten büyücülük ve teknoloji arasındaki ortaklıkları açığa çıkarmaya kadar uzayıp gidiyor."


Medya Sanatında Queer YaklaşımlarSanat sezonu yerini (sonsuz) yaz tatillerine bırakırken, Piksel.Bülten’de bu hafta yeni bir sergi değerlendirmesine yer veriyoruz. Deniz Özgültekin, üretimlerinde sanat ve teknolojinin bir aradalığına başvuran Kaan Tanhan’ın ilk kişisel sergisi “Vizör”ü Piksel.Bülten okurları için ziyaret ediyor.


"Tanhan’ın işleri, sergilendikleri bağlamın oldukça farkında bir şekilde izleyiciyi gözetliyor. Sergide kurulan gözetleme düzenekleri birer kurmaca niteliğinde. İşler gözetlediği, gözetlerken elde ettiği görüntüleri başka görüntülere halinde izleyiciye sunuyor. Ortaya çıkan yeni görüntüler ekranlarda mevcut olan başka görüntülerin bozulması ya da değişmesiyle oluşuyor. Gözlenen kişi, kendi gölgesini seyredebiliyor."


Okudum, Anladım, Kabul Ediyorum: VizörBültende son olarak; 8 - 13 Haziran tarihleri arasında DOCUMENTARIST 17. İstanbul Belgesel Günleri kapsamında gerçekleştirilen “Sanal Gerçeklik Sergisi: Immerse in the World”

seçkisinden kesitlere göz atıyoruz.


"Kırılganlıklarla bezenmiş "Remember This Place", tek bir yerde geçmiyor. Tek bir kahramanı da yok. Filmde, tarihlerini silinmekten korumak için her gün çabalayan aktivist, mimar, sanatçı ve şair Bedevi kadınların köyde geçen kolektif yolculuğuna tanıklık ediyoruz."


Immerse in the World: Bir Sanal Gerçeklik SergisiDolu dolu geçirdiğimiz bu haftayı kapatmadan önce, Piksel. Creative Solutions tarafından gerçekleştirilen medya sanatı odaklı uluslararası sanat fuarı Noise_Media Art’ın 12 - 15 Eylül tarihleri arasında Viyana’yı teknoloji, sanat ve müzikle buluşturmaya hazırlandığını da heyecanla hatırlatalım. Noise_Vienna ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için noise.ist adresini ziyaret edebilirsiniz.


Piksel.Bülten’e abone olmayı, Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.


Temmuz’un şimdiden mükemmel bir ay olması dileğiyle.


Herkese bol esintili pazarlar, keyifli okumalar!


Furkan


Kapak Fotoğraf: Harriet Davey

Bize Ulaşın

bottom of page